Faculty Inductees

Faculty who are engineers have been inducted as faculty members into the Francis Crowe Society

  • Ali Abedi, ECE
  • Panayota Agouris, SIE
  • John A. Alexander, CIE
  • John Allen, EET
  • Aria Amirbahman, CIE
  • Joel Anderson, MET
  • Warda Ashraf, CIE
  • Dean Astumian,  EPS
  • David Batuski,  EPS
  • Kate Beard, SIE
  • George Bernhardt,  EPS
  • Kiran Bhaganagar, MEE
  • Douglas Bousfield,  CBE
  • Michael T. Boyle, MEE
  • Carleton Brown, ECE
  • Kenneth Brownstein,  EPS
  • Brutsaert, CIE
  • Vincent Caccese, MEE
  • Paul Camp,  EPS
  • Thomas Christensen,  BRE
  • David Clark,  EPS
  • Albert Co,  CBE
  • Stephanie Cross,  PPF
  • Mauricio da Cunha, ECE
  • Habib J. Dagher, CIE
  • William G. Davids, CIE
  • William DeSisto,  CBE
  • Darrell Donahue,  BRE
  • Matt Duckham, SIE
  • Peter Duncan,  PPF
  • Scott C. Dunning, EET
  • David Dvorak, MET
  • Richard O. Eason, ECE
  • Sheila Edalatpour, MEE
  • Max Egenhofer, SIE
  • George H. Elliott, EET
  • Brett Ellis, MET
  • Carrie Enos,  PPF
  • John C. Field, ECE
  • Keith B. Fisher, MET
  • Saima Faroog, EPS
  • Alex Friess, MEE
  • Aaron Gallant, CIE
  • Per Erik  Garder, CIE
  • Joseph M. Genco,  CBE
  • Donald Grant, MEE
  • Howard M. Gray,  CET
  • George W. Greenwood, CIE
  • Gerald Harmon,  EPS
  • Babak Hejrati, MEE
  • Charles Hess,  EPS
  • Sam Hess,  EPS
  • Richard Hill, MEE
  • Constance Holden, SIE
  • Kathleen Hornsby, SIE
  • Karen J. Horton, MET
  • Caitlin Howell, CHB
  • Edward Huff,  BRE
  • Kimberly Huguenard, CIE
  • Donald M. Hummels, ECE
  • Dana Humphrey, CIE
  • John Hwalek,  CBE
  • Fred H. Irons, ECE
  • Shaleen Jain, CIE
  • Zhihe Jin, MEE
  • Claude Junkins, MET
  • David Kotecki, ECE
  • Lars Kulik, SIE
  • Robert Lad,  EPS
  • Eric N. Landis, CIE
  • Melissa Landon, MEE
  • Michael J. Leamy, MEE
  • Alfred Leick, SIE
  • Bruce R.  Littlefield, ECE
  • Roberto Lopez-Anido, CIE
  • Amy Luce,  CBE
  • John Lyman, MEE
  • Jean MacRae, CIE
  • Charles F. Maguire, MET
  • William P. Manion, CIE
  • Timothy W.  Marquis, MET
  • Stanley Marshall,  PPF
  • Eric Martin, MEE
  • Michael Mason,  CBE
  • Larryl Matthews, MEE
  • James McClymer,  EPS
  • John McDonough,  CET
  • Susan McKay,  EPS
  • Paul Millard,  CBE
  • Richard Morrow,  EPS
  • Mohamed Musavi, ECE
  • Silvia Nittal, SIE
  • Anja Nohe,  CBE
  • James Patton, ECE
  • Bryan R.  Pearce, CIE
  • Hemant P. Pendse,  CBE
  • Michael Peterson, MEE
  • Justin H. Poland, MEE
  • Masoud Rais-Rohani, MEE
  • Habtom Ressom, ECE
  • Chet Rock, CIE
  • Xenia Rofes, CIE
  • Lauren Ross, CIE
  • Richard Rowe,  BRE
  • Douglas Ruthven,  CBE
  • Thomas Sandford, CIE
  • Richard Sayles, MEE
  • Jill Schoof, EET
  • Thomas Schwartz,  CBE
  • Bruce E. Segee, ECE
  • Mary Seymour,  BRE
  • Andrew K. Sheaff, ECE
  • Edmund Sheppard, ECE
  • Charles Smith,  EPS
  • Rosemary L. Smith, ECE
  • Anthony Stefanidis, SIE
  • James Sucec, MEE
  • Krish Thiagarajan, MEE
  • Richard E.  Thibodeau, EET
  • John R.  Thompson,  EPS
  • Karissa Tilbury, CHB
  • Walter Turner, ECE
  • Christine Valle, MEE
  • Adriaan vanHeiningen,  CBE
  • Senthil Vel, MEE
  • John F.  Vetelino, ECE
  • Paul L.  Villeneuve, EET
  • Vincent Weaver, ECE
  • Karl S.  Webster, MET
  • Nathan Weise, ECE
  • Raymond Werkmeister,  CET
  • Claude Z. Westfall, MET
  • Clayton Wheeler,  CBE
  • Kalpani Werellapatha, EPS
  • Allison I.  Whitney, ECE
  • Edward C. Williams, ECE
  • Michael C. Wittmann,  EPS
  • Michael Worboys, SIE
  • Qian Xue, MEE
  • Yingchao Yang, MEE
  • Miltiades Zacas, CIE
  • Xudong Zheng, MEE
  • Yifeng Zhu, ECE
  • Qingping Zou, CIE